Historia szkoły dla dzieci przewlekle chorych w Instytucie Reumatologicznym w Warszawie sięga 1963 roku. Wtedy to na podstawie Zarządzenia Ministra Oświaty z dnia 23 maja, w instytucie zorganizowano z dniem 1 września Szkołę Podstawową Nr 22. Organizacja szkoły zmieniała się wraz ze zmianami zachodzącymi w polskiej oświacie na przestrzeni pięćdziesięciu lat.
Dla dzieci chorujących na choroby reumatyczne bardzo duże znaczenie ma nauka szkolna i zdobycie wykształcenia umożliwiającego pracę zawodową.
Ograniczenia związane z chorobą uniemożliwiają lub w znacznym stopniu ograniczają możliwość podejmowania i wykonywania pracy fizycznej. Praca umysłowa staje się wówczas najlepszym sposobem usamodzielnienia się.
Praca zawodowa zapobiega poczuciu wykluczenia i uzależnienia od instytucji pomocy społecznej.
Czas pobytu w szpitalu dla dzieci z chorobami reumatycznymi nie jest czasem wolnym od nauki. Dzieci przebywające w Klinice Reumatologii Wieku Rozwojowego w NIGRiR w Warszawie stają się w tym czasie uczniami szkoły szpitalnej, po zapisaniu ich przez rodziców.
Uczniowie szkoły szpitalnej mają możliwość kontynuowania nauki zgodnie z programem nauczania szkół macierzystych. Informacje o materiale programowym ich szkół przekazują nauczycielom tutejszej szkoły rodzice i sami uczniowie.
Nauczyciele pracujący w szkole szpitalnej posiadają wysokie kwalifikacje zawodowe oraz kwalifikacje w zakresie pedagogiki terapeutycznej.
Nauka odbywa się w atmosferze życzliwości, szacunku, akceptacji, pomocy i współdziałania dla dobra dziecka. Nauczanie w szkole szpitalnej jest zindywidualizowane, uwzględnia aktualne potrzeby edukacyjne ucznia, pozwala wyrównać zaległości – zgodnie z możliwościami wysiłkowymi ucznia wynikającymi z sytuacji zdrowotnej.
Należy podkreślić, że uczniowie chętnie i w sposób efektywny korzystają z możliwości nauki w szkole szpitalnej.
Mali pacjenci przebywający w klinice mają poczucie, że nadal są uczniami, realizują program nauczania co pozwala im bardziej optymistycznie potrzeć w swoją przyszłość.
Czas spędzony w szpitalu nie musi oznaczać dla ucznia zaległości w szkole - uczestnictwo w zajęciach organizowanych chroni ucznia przed zaległościami w nauce. Opieką dydaktyczną i wychowawczą obejmowane jest każde przebywające w klinice dziecko w wieku szkolnym, niezależnie od planowanej długości pobytu na oddziale.
Szkoła w szpitalu oprócz zadań związanych z dydaktyką i wychowaniem pełni funkcję terapeutyczną. Łagodzi stres związany z hospitalizacją stwarza okazję do kontaktu z rówieśnikami, do zabawy, nauki i wypoczynku.